Ako vyčistiť bazén po zime

Ako odzimovať bazén a pripraviť ho po zime na letné kúpanie sa dozviete v nasledujúcich odsekoch. Správne jarné uvedenie bazéna do prevádzky je dôležité, už len preto, aby voda vydržala krištáľovo čistá po celú sezónu. Pokiaľ budeme jarnej príprave venovať dostatočnú starostlivosť, znížime si náklady na prevádzku bazéna. Príprava bazéna na novú sezónu je navyše jednoduchá.



Kedy začať s prípravou bazéna?

Odzimovanie bazéna a prípravu na novú kúpaciu sezónu odporúčame začať vtedy, keď sa teploty vzduchu v noci nedostávajú trvalo pod bod mrazu. Teplota vody v bazéne by mala dosahovať 10 ° až 15 °. Potom sa môžeme v kľude pustiť do údržby bazéna po zime.




Prvotné vyčistenie bazéna

Po odkrytí plachty (prípadne fólie) je potrebné odstrániť veľké mechanické nečistoty, ktoré sa počas zimy mohli do bazéna dostať. Väčšie kusy ručne, na menšie kusy (lístie, ihličie,...) použite bazénovú sieťku. Prípadné usadeniny na dne bazéna vysajeme bazénovým vysávačom. Pokiaľ je bazén po zime veľmi znečistený, je nutné vodu z bazéna vypustiť.


Teraz je potrebné pred doplnením vody vyčistiť dno a steny bazéna od nečistôt. Najčastejšie sa na stenách bazéna usadzuje vodný kameň. Na prvotné očistenie stien a dna bazéna odporúčame použiť Spray Cleaner alebo Aquamar Clear Gel. Zároveň tak zabránite tvorbe baktérií. Naneste prípravok na stenu bazéna, nechajte 15 minút pôsobiť a potom dôkladne zmyte vodou. V prípade väčšieho znečistenia postup opakujte.

Vyčistenie bazéna po zime


Zapojenie filtrácie a solárneho ohrevu

Zapojte filtráciu, namontujte tepelné čerpadlá a solárny ohrev (ak ho využívate). Pokiaľ využívate pieskovú filtráciu, odporúčame aspoň raz za dva roky vymeniť filtračný piesok. Skontrolujte dotiahnite všetky spoje, aby nedošlo k úniku vody. V prípade nočných mrazíkov ponechajte zapnutú filtráciu cez solárny ohrev. Zistite, ako vybrať tepelné čerpadlo pre bazén.

Odzimovanie bazéna


Doplnenie vody do bazéna

Dopustite vodu do bazéna až do úrovne stredu odtokovej príruby skimmera. Začnite s filtráciou a najmenej 24 hodín nepretržite filtrujte. V prípade, že napúšťate bazén studničnou vodou, použite prípravok Regulátor tvrdosti alebo Studňa mineral. Tieto prípravky znížia tvrdosť vody a vyvážajú z vody nežiaduce minerály, ktoré spôsobujú sfarbenie vody a zákaly.


Po napustení vody skontrolujte a upravte pH vody. Meranie pH nie je nič náročné. Za pomoci pH testerov zistíte, tu je pH v požadovanom rozmedzí od 6,8 do 7,2. Ideálne na toto zistenie je tabletový tester pH. V prípade odchýlky použite pH PLUS alebo pH MÍNUS. Po 24 hodinách od napustenia pomocou testera zmerajte koncentráciu voľného chlóru (obsah by nemal byť nižší ako 0,3 mg/l).


Vzápätí aplikujte prípravok Aquamar Chlor Shock alebo Shock Chlor, ktorý zničí väčšinu rias, baktérií a vírusov. Ide o počiatočnú dezinfekciu bazéna. Bude zaistená rýchla a účinná dezinfekcia vody. Po 5 dňoch prekontrolujte opäť pH vody a obsah voľného chlóru. Akonáhle je voda zbavená nečistôt, odporúčame aspoň raz za týždeň merať pH vody a používať viacúčelové tablety Aquamar Triplex alebo MULTI tablety 4 v 1. Potom je možné prísť na bežnú prevádzku bazéna.

Bazén po zime


Neviete si rady?

My vám poradíme

info@dovody.sk