Ako vybrať paddleboard

Ako vybrať vhodný paddleboard? Výber správneho SUPu (Stand Up Paddle) je dôležitý. Jednak preto, že paddleboard si nekupujete každý deň, ale aj preto, aby vás jazda bavila a mali z nej radosť.

Prinášame preto jasný a stručný prehľad, akými kritériami sa riadiť a ako vybrať ideálny plavák.

Ako vybrať paddleboard


Nafukovací alebo pevný?

Prvou otázkou, ktorú by si budúci jazdec mal položiť, či chce krásy okolia z vodnej hladiny spoznávať na nafukovacom SUPe alebo pevnom. V prípade, že máte v pláne s paddleboardom cestovať (brať si ho na dovolenku k moru,...), odporúčame rozhodne nafukovací. Ľahko ho uskladníte a pripravíte na transport. Pokiaľ budete mať plavák na jednom mieste (napríklad na chate), potom odporúčame pevný plavák, ktorý je o cca 10 - 15% väčšiu stabilitu, než plavák nafukovací.


Nafukovacích plavákov je tiež oveľa viac druhov, máte na výber z viacerých veľkostí. Oproti pevným majú nižšiu hmotnosť, takže sa lepšie prenášajú.

Pevným plavákom na druhú stranu vôbec nevadí slnko a má väčšiu trvanlivosť.


Nosnosť a výtlakhttps://www.dovody.sk/paddleboardy

Dôležitá informácia, ktorú musí kupujúci poznať je výtlak (čiže nosnosť) paddleboardu. Nie je pravdou, že človek, ktorý váži 100 kg a viac potrebuje veľký paddleboard.

Od výtlaku uvedeného pri plaváku odpočítame vždy cca 40 kg a dostávame hmotnosť, ktorú by mal SUP udržať, aby sa nepotopil. Samozrejme treba myslieť aj na komfort, pretože 150 kg pri 200l paddleboarde je maximálne zaťaženie.

Nosnosť určuje, akou maximálnou váhou sa môže doska zaťažiť, aby si ešte udržala správny tvar a stabilitu. Výtlak potom uvádza objem dosky (koľko doska unesie, než sa potopí).


Typy paddleboardov


All Round

Už z názvu vyplýva, že sa jedná o univerzálny plavák určený na všetko. Je to najpoužívanejší a najobľúbenejší typ paddleboardu. Pre správne fungovanie allroundu je najdôležitejšia voľba vhodnej veľkosti (výtlaku). So zvyšujúcim sa objemom narastá stabilita, ale zároveň klesá obratnosť paddleboardu. Najväčšie allroundy sú preto hojne využívané na cvičenie jogy a rodinným výletom.


Light

Plaváky určené vzhľadom na svoju hmotnosť pre ženy a teenagerov. V 99% ide o paddleboard all round


Touring

Vhodné pre športovejšie založených jedincov, ktorí majú radi rýchlejšiu jazdu a dlhšie prechádzky. Jedná sa o dlhšie a zároveň podstatne širšie plaváky, ktoré poskytujú jazdcovi oveľa väčšiu stabilitu. Pri dlhších výletoch ihneď oceníte ich jazdné vlastnosti. Oproti allroundom sú rýchlejšie a ľahšie sa na nich udržuje priamy smer.


Race - závodné

Pokiaľ chcete byť na vode vždy tým najrýchlejším, je závodný SUP jasnou voľbou. Pre príležitostného jazdca je vhodnejší odolnejší a zbaliteľnejší nafukovací plavák Pre pravého pretekára však jednoznačne odporúčame plavák karbónový. Tieto paddleboardy sú dlhé, veľmi úzke a vratké.


River

Plaváky určené na jazdu na perejách riek sú kratšie a širšie. Užšia špička potom rozráža vlny a šírka spoločne s veľkým výtlakom dodáva mimoriadnu stabilitu. Vhodné pre skúsenejších jazdcov.


Wave a SUP surfing

Kráľovská disciplína paddleboardingu. To je splavovanie morských príbojových vĺn. Oproti klasickému surfingu je splavovanie vĺn na paddleboarde jednoduchšie. Do zjazdu vás rozbehne aj malá a plochá vlna. Pre začiatky je možné použiť nafukovací plavák, ale pokiaľ chcete vlny "rezať" a užiť si maximálny zážitok, je pevný plavák nutnosťou.


Windsup

Paddleboardy, ku ktorým je možné pripevniť windsurfingovú plachtu. Súčasné windSUPy sú ideálnymi plavákmi pre menej zdatných jazdcov, vhodné na naučenie základov windsurfingu až na použitie pre rekreačno-športovú jazdu. Pre ich plnohodnotné windsurfingové použitie je nevyhnutná prítomnosť odnímateľnej stredovej plutvy, bez ktorej je ich využiteľnosť významne obmedzená len pre veľmi skúsených jazdcov.


Yoga

Plaváky prispôsobené potrebám cvičenia jogy a fitness. Tieto dosky disponujú veľkým výtlakom, ktorý zaisťuje dostatočnú stabilitu.


Family (rodinné)

Paddleboard je tiež skvelou skupinovou zábavou. V poslednej dobe sa hitom stávajú paddleboardy pre 2-3 jazdcov. Sú to plaváky s veľkým výtlakom a nosnosťou, väčšou dĺžkou aj šírkou.Na záver

Paddleboard vždy kupujte s rozvahou. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, než si pokaziť tento krásny šport výberom zlého plaváka. Neváhajte nám zavolať o radu a opýtať sa na náš názor.

Ako vybrať plavák na vodu

Neviete si rady?

My vám poradíme

info@dovody.sk